PATRON SZKOŁY PODSTAWOWEJ - JAN KIELAK

Jan Kielak

(27.01.1877 - 19.03.1917)

jan_kielak

Ojciec jego, Tomasz , był torowym na kolei. Po zaoszczędzeniu pewnej sumy pieniędzy kupił w 1902 roku w Chrzęsnem kilka mórg ziemi.
Jan urodził się 27 stycznia 1877 roku w Chrzęsnem jako pierwsze dziecko w licznej, (dziewięcioro dzieci) rodzinie. W młodości ukończył szkołę elementarną. Był bardzo chłonny, dużo czytał. W latach 1898-1903 odbył służbę wojskową w wojsku carskim. Po powrocie objął własne gospodarstwo. Nawiązał kontakt z działaczami chłopskimi na terenie powiatu radzymińskiego. Brał udział w różnych wycieczkach do wzorowych gospodarstw. Jeden z dziennikarzy tak go charakteryzuje:
Młody, około 30 lat, ciemny blondyn, z lekka pochylony, ze wzrokiem zmęczonym, ale wyrazistym, pan Kielak ani ubraniem, ani zachowaniem się, ani czysto mazowieckim dialektem nie wyróżnia się w niczym od zwykłego kmiecia wioskowego. Na zadawane pytania odpowiada z wolna i z widoczną refleksją, ale w każdym calu wykazuje dobrą wolę, szczerość i pełną otwartość.
Brał udział w działalności konspiracyjnej w okolicy. Dzięki usilnemu samokształceniu, chłonności umysłowej, bystrej obserwacji zachodzących przemian, dużemu wyrobieniu społecznemu i politycznemu, był w stanie podołać trudnym obowiązkom redaktora "Siewby".
Przez pewien czas pracował także na kolei jako robotnik. W czasie rozładunku transportu został kopnięty przez konia w brzuch, w skutek czego po kilku dniach zmarł. Przeżył 40 lat.
Jan Kielak został pochowany na cmentarzu w Postoliskach.