20 LISTOPADA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączy się także nasza szkoła. Tego dnia  przeprowadzimy następujące działania:

1. Gra szkolna z użyciem kodów QR.

2. Konkurs wiedzy z wykorzystaniem aplikacji Kahoot.

3. Pogadanki na godzinach wychowawczych o prawach dziecka.

Dodatkowo wszyscy uczniowie ubiorą się na niebiesko a całą szkołę udekorujemy niebieskimi balonami.

Fotorelacja z akcji.