Zespół Szkół w Postoliskach

Postoliska

Pl. 3-go Maja 18, 05-240 Tłuszcz

tel. 29 757-30-25

  • Kalendarium

    Czwartek, 2024-05-02

    Imieniny: Longiny, Toli

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 1444805
    • Do końca roku: 243 dni
    • Do wakacji: 50 dni

Filmowe reminiscencje

Życie to nie film.  

Ale film zdecydowanie jest odzwierciedleniem życia… 

     W Gimnazjum im. Cichociemnych w Postoliskach odbyła się II. Noc Filmowa. Jej uczestnicy       po raz kolejny mieli okazję znaleźć się w objęciach X-tej Muzy….i Morfeusza.

     W tym roku motyw przewodni, według którego dobrany został repertuar brzmiał „W poszukiwaniu siebie”. Widzowie zostali zaproszeni w filmową podróż po opowieściach zwykłych- niezwykłych ludzi… Kolejno przenosili się do: współczesnej  amerykańskiej szkoły dla tak zwanej trudnej młodzieży ze slumsów; XIII-wiecznej Szkocji, pod panowaniem angielskiego króla, Edwarda I;                na ogarniętą szaleństwem drugiej wojny światowej Wyspę Saipan na Oceanie Spokojnym; wreszcie do świata przyszłości, w którym ludzie w sztuczny sposób zostali pozbawieni możliwości odczuwania czegokolwiek.

     Wspólnym mianownikiem zaprezentowanych tej nocy obrazów była postawa bohaterów, którzy bez względu na czas i miejsce, wprawdzie różnymi sposobami, starają się jednak zrobić dokładnie       to samo- próbują usłyszeć siebie i odpowiedzieć na szereg nurtujących ich pytań:

Czego tak naprawdę chcę i po co żyję…? Co chcę zmienić…? Co osiągnąć…?

Czego oczekuję od siebie i dla siebie..? O czym marzę i czy potrafię te marzenia zrealizować…?               Czy mimo potknięć, a nawet porażek, starczy mi odwagi i siły, żeby się podnieść i ruszyć dalej…?                  I wreszcie  Czy starczy mi wiary, że nawet jeżeli nie od razu, nawet jeśli nie teraz- to jednak osiągnę cel…?

 Żeby się tego dowiedzieć – ruszają w drogę. Tej drodze na imię ŻYCIE.

       To tacy mali-wielcy ludzie. Bohaterowie codzienności. Mogą być inspiracją dla innych.

Bo wierzą, że nigdy nie jest za późno, aby zacząć od nowa… Bo zamiast szukać winy w innych, usprawiedliwiać się przed sobą- na przekór wszystkim i wszystkiemu, postanawiają podjąć się odpowiedzialności za własne życie. Zamiast obarczać innych przyczynami swoich niepowodzeń - próbują wziąć własne życie we własne ręce. A to wymaga nie byle jakiej odwagi. Rozpoczynają swoją wędrówkę na szczyt i zaczynają zmieniać nie świat, ale siebie i własny kawałek rzeczywistości. Zmieniają ją tak, by stała się ona rzeczywistością, której pragną. Bo już wiedzą, CZEGO pragną.          I to jest właśnie poszukiwanie siebie.

Jeśli człowiek potrafi znaleźć siebie- potrafi też znaleźć całą resztę.

 

      Bohaterowie szukają... My - śledząc ich losy-  utożsamiamy się z nimi. Może czujemy jak oni, myślimy jak oni…, może mamy te same pragnienia…, te same problemy….                         

Oglądamy film…….

      Ale później, gdy film się już skończy, w prawdziwym życiu być może zapragniemy spróbować zrobić to samo, co bohater filmowej opowieści-  poszukać siebie

                                                   

                                                                                                                           

                                                                                                                            Małgorzata Denoch

    

P.S.

     W imieniu widzów serdecznie dziękuję wszystkim Nauczycielom, którzy w sobotnią noc, w czasie ferii, zgodzili się towarzyszyć uczniom w ich filmowej podróży: P. Dyr. Elżbiecie Gawrońskiej,            P. V-ce Dyr. Marzenie Boruc, P. Bożenie Kielak, P. Agnieszce Niemiec,  P. Wincentynie Olbryś,      P. Danucie Polakowskiej, P. Danucie Staśkiewicz, P. Marcinowi Komorowskiemu.

     W imieniu w/w członków Loży Honorowej dla VIP-ów dziękuję uczestnikom II. Nocy Filmowej za zdyscyplinowanie i nienaganne zachowanie.

    A we własnym imieniu, podziękowania za współpracę, która była przyjemnością, kieruję                do niezawodnych uczniów klas trzecich: Michała Balceraka, Natalii Bednarczyk, Joanny Dąbrowskiej, Marty Dąbrowskiej, Daniela Miążkiewicza, Kamili Miciukiewicz, Karoliny Zastawnej i Adriana Żaka.