Zespół Szkół w Postoliskach

Postoliska

Pl. 3-go Maja 18, 05-240 Tłuszcz

tel. 29 757-30-25

 • Kalendarium

  Sobota, 2021-02-27

  Imieniny: Gagrieli, Liwii

 • Statystyki

  • Odwiedziny: 682311
  • Do końca roku: 307 dni
  • Do wakacji: 118 dni

Wycieczka klas 2 Gim - "Szlakiem bohaterów Kamieni na szaniec"

16 października 2014 roku uczniowie klas drugich gimnazjum wybrali się na wycieczkę Śladami bohaterów Kamieni na szaniec zorganizowaną przez Panią Violettę Gajcy. Wśród opiekunów była Pani dyrektor Elżbieta Gawrońska oraz Pani Ewa Dzięcioł.

       

          Pierwszym punktem programu było zwiedzenie  II LO im. Stefana Batorego – szkoły, do której uczęszczali Rudy, Zośka i Alek. W jej murach nadal czuć ducha chłopców. Posiada ona piękną historię i cenne zabytki,  m.in. kotwicę namalowaną przez Alka. Następnie odwiedziliśmy Mauzoleum Walk i Męczeństwa – Aleję Szucha, gdzie więziono, przesłuchiwano i katowano Rudego.  Po 40 - minutowym zwiedzaniu  muzeum udaliśmy się pod Arsenał. Tu dokładnie przeanalizowaliśmy akcję odbicia Janka.    Zaraz potem autokarem udaliśmy się na Pawiak. Obejrzeliśmy przedmioty codziennego użytku, ubrania, plakaty z czasów okupacji.  Stamtąd pojechaliśmy na warszawskie Powązki. Odwiedziliśmy groby Zośki, Rudego, Alka oraz A. Kamińskiego. Pani przewodnik pokazała nam mogiły jeszcze innych ważnych osób, np. Baczyńskiego, Orszy.

Ostatnim punktem wycieczki była projekcja filmu ,, Miasto 44 ‘‘. Oczywiście bohaterowie Kamieni na szaniec nie dożyli czasów powstania, ale można śmiało powiedzieć, że walka młodych Polaków w 1944 roku to kontynuacja dzieła naszych trzech przyjaciół – Bytnara, Dawidowskiego i Zawadzkiego.

  Wyjazd był bardzo udany. Zachęcamy wszystkich, którzy interesują się losami chłopców umiejących pięknie żyć i pięknie umierać, aby zwiedzili miejsca z nimi związane. To nie tylko lekcja historii, ale również lekcja z odpowiedzią na pytanie: Jak żyć?

                                      Damian Duliński