Literatura na ekranie i pasma edukacyjne TV

Nic nie zastąpi spotkania z książką- szelestu kartek, który wprowadza czytelnika w świat pełen miejsc, zdarzeń, postaci i ich przeżyć. Gdy czytasz- ten świat staje Ci się bliski, trochę Twój. Wyobrażasz go sobie, a nie tylko oglądasz wyobrażenie, o którym zdecydował reżyser. Pozostajesz z bohaterami dłużej niż wówczas, gdy oglądasz film. Masz szansę „posłuchać” ich przeżyć, myśli- tego, co trudno zekranizować, bo język filmu bardzo różni się od języka literatury. Czasem któraś z postaci staje Ci się tak bliska, że utożsamiasz się z nią- widzisz w niej siebie...

Ale czasem, gdy nie ma pod ręką książki i nie można skorzystać z biblioteki, albo gdy już przeczytało się książkę i ciekawi nas, w jaki sposób reżyserowi udało się „przetłumaczyć ją”na język filmu- warto sięgnąć po ekranizację.

TVP Kultura:

specjalne pasmo edukacyjne, w którym codziennie nadawane są ekranizacje lektur szkolnych.

19 marca (czwartek)

13:00 Katarynka- lektura obowiązkowa dla klas 5 i 6

13:25 Antek- zachęcamy do obejrzenia klasy 5 i 6

15:40 W pustyni i w puszczy- lektura obowiązkowa

20 marca (piątek)

16:15 Mały Książę lektura obowiązkowa dla klas kl.8

23 marca (poniedziałek)

13:00 Złota kaczka zachęcamy do obejrzenia klasy 4-6)

24 marca (wtorek)

13:00 Latarnik lektura obowiązkowa

Pasmo edukacyjne dla rodzin – literatura, sztuka i muzyka. Codziennie w godzinach 13.00 – 17.00 dobra telewizja bez reklam.

TVP ABC

w godzinach 8:00-13:00 codzienne, edukacyjne pasmo dla dzieci w różnym wieku. Wśród wielu propozycji Anteny jest m.in. emitowany codzienne program „Al-chemik”, który w przystępny sposób wyjaśnia zjawiska chemiczne i fizyczne oraz „Zaczarowany świat”, dzięki któremu dzieci zrozumieją trudne pojęcia związane ze sztuką. TVP ABC zaprasza najmłodszych również na takie programy jak: „Teleranek”, „Zagadki zwierzogromadki”, )Zwierzaki czytaki” oraz „Studio ABC”.