Wieczór filmowy - relacja

W objęciach X-tej Muzy i…Morfeusza, czyli

VI. Wieczór Filmowy w Zespole Szkół w Postoliskach - PATRIOTYZM

28 stycznia, w pierwszym dniu ferii, w naszej szkole odbyło się szóste już spotkanie filmowe. Wzięli w nim udział uczniowie klas 7, 8 i III.

W tym roku motywem przewodnim był patriotyzm. Organizujący wydarzenie Samorząd Uczniowski postawił sobie następujące cele: promocja postaw patriotycznych i ich wartości, prezentacja sylwetek wybitnych Polaków, edukacja filmowa, realizacja treści zawartych w programie wychowawczo- profilaktycznym szkoły.

Wybór tematu związany był z obchodzoną niedawno 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnicy obejrzeli prezentacją multimedialą pt. PATRIOTYZM oraz wysłuchali prelekcji, która stawiała pytanie: czy patriotyzm to wierność państwu, czy wierność narodowi? Poswiecona został m. in. sytuacji Polski przed II wojną światową; atakowi III Rzeszy i ZSRR na Polskę; bitwie o Anglię- historia dywizjonu 303, sylwetki Jana Zumbacha i Witolda Urbanowicza; powojennym losom pilotów; przebiegowi II wojny światowej; sytuacji Polski po zakończeniu wojny- żołnierze wyklęci, AK, Układ Warszawski- Nato, zimna wojna, wyścig zbrojeń; sylwetce płk. Ryszarda Kuklińskiego.Prezentacja stanowiła wprowadzenie do projekcji filmów:303. BITWA O ANGLIĘ w reżyserii Davida Blaira; JACK STRONG Władysława Pasikowskiego.

Serdeczne podziękowania dla Pani Agnieszki Urmanowskiej, Pani Anety Ciubak oraz ks Piotra Talarka za nocny dyżur, dzięki któremu spotkanie filmowe mogło się odbyć.

Uczestnicy spisali się -jak zawsze- na piątkę. A czy byli zadowoleni? Zobaczymy za rok ;)

Małgorzata Denoch