Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką w naszej szkole

24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Dzień Pamięci, który z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy został w 2018 r. ustanowiony przez parlament, jest wyrazem czci dla wszystkich obywateli polskich – niezależnie od narodowości – którzy pomagali Żydom poddanym ludobójczej eksterminacji przez niemieckich okupantów. Wybór daty nawiązuje do dnia, w którym Niemcy zamordowali w Markowej rodzinę Ulmów. 24 marca 1944 r. życie stracili Józef Ulma, jego ciężarna żona Wiktoria, ich szóstka małoletnich dzieci, a także ośmioro ukrywanych przez polską rodzinę Żydów.

W dniu 20 marca uczniowie klas IV – VIII oraz nauczyciele  naszej szkoły spotkali się, aby wysłuchać i obejrzeć materiały przedstawione przez uczniów klasy Vb, przygotowane przez katechetów: p. Dorotę Szydłowską i ks. Piotra Talarka.

Niech pamięć o bohaterach, którzy ratowali Żydów przypomina nam o naszej wspólnej, ludzkiej odpowiedzialności i będzie dla nas inspiracją do działania na rzecz lepszego świata. Pamiętajmy bowiem, że kto ratuje jednego człowieka, ratuje całą ludzkość.

D. Szydłowska

Ks. P. Talarek