Andrzejki

Andrzejki to wieczór wróżb obchodzony w wigilię świętego Andrzeja (w nocy z 29 na30 listopada), patrona Szkocji, Grecji i Rosji.
Pierwsza polska wzmianka literacka o nim pojawiła się w 1557 roku za sprawą Marcina Bielskiego.
Niegdyś wróżby andrzejkowe były przeznaczone tylko dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem były katarzynki).

Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano w odosobnieniu.
Współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.

Z andrzejkami związanych jest szereg przysłów, ludowych podań, nawiązujących do wróżenia i odnoszących się
do kalendarza roku liturgicznego np. do adwentu. Wróżby podczas andrzejek należy traktować z przymrużeniem oka.
Przede wszystkim jest to czas na wesołą zabawę w gronie bliskich  nam osób.

Uczniowie klasy 3b z ogromnym zaangażowaniem przygotowali i przeprowadzili  wróżb dla kas 0-3.

Niektóre z nich to:

Wróżenie z dłoni. Wróżenie z owoców. Wróżenie z obierek.  Lanie wosku.

Rzucanie butów za siebie. Wybranek serca. Skąd nadejdzie luby?