Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia, obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej upamiętniający blisko 22 tysiące polskich obywateli – jeńców wojennych, więzionych w radzieckich obozach, zamordowanych przez Sowietów wiosną 1940 roku w ramach zaplanowanej bezwzględnej akcji eksterminacji polskich elit. W Katyniu i innych miejscach kaźni zostali zamordowani m.in. polscy oficerowie i podoficerowie, lekarze, profesorowie, nauczyciele, urzędnicy, przedsiębiorcy, funkcjonariusze Policji, KOP, Straży Granicznej i Służby Więziennej. Zbrodnia ta miała pozbawić naród polski warstwy przywódczej, by uniemożliwić odrodzenie polskiej państwowości. Przez 50 lat (1940–1990) władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską. 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Uczniowie naszej szkoły wykonali okolicznościowe plakaty i prezentacje multimedialne, wykonali gazetkę szkolną oraz uczcili pamięć pomordowanych minutą ciszy.

Danuta Polakowska