Dzień Kolorowej Skarpetki w naszym przedszkolu

21 marca to nie tylko początek kalendarzowej wiosny, ale również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa- Dzień kolorowej Skarpetki. Data ta nie jest przypadkowa, bo osoby z ZD posiadają dodatkowy dwudziesty pierwszy chromosom. W związku z tym przedszkolaki wraz z wychowawcami pierwszego dnia wiosny przyszły do przedszkola w dwóch różnych skarpetkach. Zakładając kolorowe, niepasujące skarpetki zwracamy na siebie uwagę, a tym samym zwracamy uwagę na problemy ludzi z Zespołem Downa. Pokazujemy, że różni nas od nich tak niewiele, jeden niepasujący chromosom, tak jak jedna niepasująca skarpetka. Dzieci z każdej grupy oglądały i opowiadały o swoich kolorowych skarpetkach, uważnie wysłuchały co to jest za dzień i dlaczego jest obchodzony, bawiły się kolorami.

Ważne jest, żeby już od najmłodszych lat pokazywać dzieciom różnorodność, uczyć empatii i tolerancji.