Zespół Szkół w Postoliskach

Postoliska

Pl. 3-go Maja 18, 05-240 Tłuszcz

tel. 29 757-30-25

  • Kalendarium

    Niedziela, 2024-04-28

    Imieniny: Bogny, Walerii

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 1442417
    • Do końca roku: 247 dni
    • Do wakacji: 54 dni

Uzależnienia dzieci i młodzieży – informacja dla rodziców

Drodzy Rodzice, przekazuje Państwu kilka istotnych informacji na  temat uzależnień.

W dzisiejszych czasach ludzie coraz łatwiej popadają w nałogi. Bardzo duży wpływ na to ma społeczeństwo i kultura. Żyjemy w szybko rozwijającym się świecie, musimy za nim nadążać. Prowadzi to do poczucia presji i konieczności dostosowania się. Często sobie z tym nie radzimy i próbujemy czymś sobie to wynagrodzić. Niestety w większości przypadków takie zachowania prowadzą do uzależnień. 

Uzależnienia występują bez względu na wiek. Mogą wywoływać różnego rodzaju skutki uboczne i zaburzenia, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Na pojawienie się uzależnienia mogą być jednak podatni najmłodsi – dzieci i młodzież. To oni przebywają najwięcej ze swoimi rówieśnikami, od nich chcą brać przykład i wpasować się w grupę. W takim przypadku, gdy w grę wchodzą używki i substancje psychotropowe – najważniejsza jest szybka reakcja. 

Uzależnienie – skąd się bierze? 

Uzależnienie jest to nabyty stan zaburzenia zdrowia psychicznego i fizycznego. Charakteryzuje się okresowym lub stałym przymusem wykonywania określonej czynności lub zażywania psychoaktywnej substancji. Diagnozowanie i leczenie uzależnień odbywa się między innymi w oparciu o klasyfikację chorób ICD – 10 i DSM IV. Uzależnienia można podzielić na dwa rodzaje:

  • fizyczne 
  • psychiczne. 

Uzależnienia fizyczne nazywane są również uzależnieniami tkankowymi. Są one wynikiem sztucznie wytworzonych zmian zachodzących w organizmie, które są związane z silną potrzebą biologiczną. Objawiają się przede wszystkim przymusem przyjmowania jakiegoś środka. Wiążą się one z konkretnymi zachowaniami, które mają wpływ na organizm. Dostarczenie substancji psychoaktywnej do organizmu powoduje odczuwanie pozytywnego wpływu na samopoczucie. Odstawienie prowadzi do zespołu abstynencyjnego, który związany jest z negatywnymi odczuciami, a w najgorszych przypadkach do śmierci. Przykładami takiego uzależnienia mogą być: alkoholizm, narkomania, lekomania, uzależnienie od nikotyny czy cukru. 

Uzależnienie psychiczne to silna potrzeba wykonywania czynności, odczuwania konkretnych emocji lub przyjmowania substancji, która nie prowadzi do poważnych fizjologicznych następstw. Mają one wpływ na ośrodek nagrody w mózgu. Osoba uzależniona odczuwa ciągłą potrzebę zaspokajania pewnych potrzeb. Cechami tego uzależnienia mogą być: wzrost popędu związanego z poszukiwaniem środka uzależniającego, fizyczne wyniszczenie, brak zainteresowania otoczeniem niezwiązanym ze środkiem i jego zdobywaniem, obsesja brania i natręctwa myślowe utrzymujące się i nawracające, wzrost tolerancji na działanie środka. Przykładowe czynności powodujące ten rodzaj uzależnienia: hazard, praca, seks, pornografia, internet, gry komputerowe. 

W obu przypadkach uzależnień chodzi o krótkotrwałe lub powierzchniowe poczucie przyjemności podczas wyrzutu dopaminy w naszym mózgu. Wśród najczęstszych przyczyn powodujących uzależnienia możemy wyróżnić stres, czynniki psychospołeczne, społeczne przyzwolenie do jego nadużywania, depresja, lęki. 

Charakterystyka uzależnień 

Substancji, od których możemy się uzależnić jest mnóstwo. Mogą to być zarówno substancje psychoaktywne, jak i czynności wykonywane kompulsywnie. Bardzo duży wpływ na wybór środka ma jego dostępność, a także aktualna moda. Uzależnienie jest wbrew pozorom niebezpieczną chorobą, którą należy leczyć. Należy je rozumieć jako nabyty stan zaburzeń zdrowia psychicznego i fizycznego, który charakteryzuje się okresowym albo stałym przymusem wykonywania określonej czynności lub zażywania psychoaktywnej substancji chemicznej. Ze względu na to, że może wywoływać uzależnienie od dwóch różnych rzeczy, uzależnienie zostało podzielone na dwa rodzaje. Uzależnienie psychiczne i fizyczne. Uzależnienie fizyczne jest związane z silną potrzebą stałego zażywania substancji, natomiast psychiczne to konieczność wykonywania konkretnej czynności w celu zaspokojenia swoich potrzeb. Początkiem każdego uzależnienia jest odczuwana przyjemność i satysfakcja. Osoby młode oraz dzieci mają większe skłonności do uzależnienia się, ponieważ wiąże się to z mniejszym rozwinięciem płatów czołowych odpowiedzialnych za podejmowanie racjonalnych decyzji. To prowadzi do powtarzania czynności przyjemnych i w łatwy sposób powoduje uzależnienie. 

Co sprzyja powstawaniu uzależnień? 

Oprócz wieku, który może przyczyniać się do powstawania uzależnień istnieją również inne źródła mogące je powodować. Wszystkie z nich mają negatywny wpływ na osobę uzależnioną. Presja spowodowana idealnym wyglądem, dużymi zarobkami i posiadaniem wielu rzeczy wywołuje kompleksy u wielu osób. Używki to również alternatywa dla osób mających problem z samooceną, czują się sfrustrowani, smutni, przygnębieni i przytłoczeni. Wśród czynników naukowych możemy wyróżnić: pedagogiczne (spowodowane nieprawidłowym procesem socjalizacji, wychowanie w dysfunkcyjnej rodzinie), medyczne (wpływ substancji na ludzki organizm, wywołują euforię, ale również stany depresyjne, lęki), hormonalne (składniki, które zawarte są w substancjach psychotropowych powodują wzrost dopaminy, z czasem potrzebne są coraz większe dawki w celu osiągnięcia tego efektu co wcześniej), genetyczne (dziecko uzależnionych rodziców znajduje się w grupie ryzyka i jest bardziej podatne na uzależnienia), socjologiczne (sposób na relaks, odstresowanie się, odprężenie), psychiatryczne (pojawia się w momencie, gdy u danej osoby występują zaburzenia psychiczne).  Aczkolwiek najczęściej uzależnienia pojawiają się przez wszelkie zmiany cywilizacyjne, rozwój technologii, przyspieszenie tempa życia, konsumpcyjne podejście, poczucie presji społeczeństwa. 

Jakie są uzależnienia młodzieży? 

Jednym z najczęściej występujących uzależnień wśród młodzieży jest siecioholizm. Internet, gry komputerowe, stały dostęp do telefonu – to ogólnodostępne środki do regulowania swoich emocji. Wiele młodych osób przekracza granice racjonalnego korzystania z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych. Poza uzależnieniami psychicznymi występują także te fizyczne, które przynoszą bardziej niebezpieczne konsekwencje. 

Fonoholizm 

Jest to problem patologicznego używania telefonu komórkowego. Dotyczy przede wszystkim osób młodych i dzieci. Objawia się brakiem kontroli nad korzystaniem z telefonu. Głównymi objawami są: nierozstawanie się z telefonem, poczucie zagubienia i frustracji w sytuacji, kiedy nie ma dostępu do telefonu, korzystanie z urządzeń w sytuacjach i miejscach nieodpowiednich, wykonywanie wszystkich czynności z telefonem, ukrywanie się ze smartfonem. Jeśli chodzi o symptomy psychiczne: odczuwanie silnej potrzeby, przymusu, rozdrażnienie, lęki, przeżywanie negatywnych emocji w sytuacji, kiedy dana osoba nie może połączyć się z siecią. 

Siecioholizm

Głównymi objawami siecioholizmu są: uporczywe korzystanie z dostępu do internetu pomimo negatywnego wpływu na zdrowie i stosunki społeczne, silne pragnienie i poczucie przymusu korzystania z dostępu do internetu, chęć bycia na portalach społecznościowych, ciągłe sprawdzanie wiadomości i tych samych aplikacji, utrata zainteresowań, trudności z samokontrolą dotyczącą powstrzymywania się od włączenia przeglądarki, pojawienie się tolerancji na coraz częstsze używanie internetu, wystąpienie zespołu abstynencyjnego.

Jedzenioholizm – Fast food

Fast foody stymulują system nagradzania w mózgu, co może powodować spore uzależnienie. Jest to żywność łatwo dostępna,  tak by każdy konsument mógł w szybki i tani sposób zaspokoić swój głód, a to dodatkowo wpływa na powstawanie uzależnienia. 

Narkomania 

Jest poważnym, społecznym problemem. Jest to uzależnienie od narkotyków, charakteryzuje się głodem narkotycznym lub fizyczny, cierpieniem spowodowanym odstawieniem substancji. Leczenie uzależnienia od narkotyków to trudny, żmudny i długi proces. 

Alkoholizm 

Alkoholizm jest niebezpieczną chorobą, która przynosi poważne powikłania. Im młodsza osoba zaczyna spożywać alkohol, tym szybciej może wystąpić uzależnienie. Alkohol jest środkiem ogólnodostępnym co dodatkowo wpływa na jego spożywanie. Coraz częściej pojawia się na różnego rodzaju spotkaniach i imprezach wśród młodzieży. W 2016 roku liczbę osób w wieku >15 lat uzależnionych od alkoholu w Polsce szacowano na ok. 2,2%, jednak ta liczba z roku na rok wzrasta. 

Aby pomóc osobie uzależnionej, należy podjąć różne działania, mające na celu powstrzymanie funkcjonowania mechanizmów związanych z uzależnieniem oraz rozwiązanie problemów osobistych, dlatego pamiętajmy aby starać się być blisko najbliższych, reagować na ich problemy i jeśli sami nie czujemy się kompetentni – szukajmy specjalistycznej pomocy.

https://wyspasozo.pl