Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Drodzy Rodzice, Nauczyciele. Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją przypada na 23 lutego 2022 r.

Celem Tygodnia Walki z Depresją jest popularyzowanie wiedzy na temat depresji oraz problemów zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży.

Wielu z nas wydaje się, że potrafimy rozpoznać depresję u dziecka– powinno być smutne i przygnębione. Będzie obojętne, jego oceny się pogorszą, zacznie wagarować. Staramy się reagować, wysyłamy na spotkanie ze szkolnym psychologiem. To jednak nie wszystko. Objawy depresji mogą być dużo bardziej złożone. Rodzicu, Nauczycielu- czy wiesz, że na depresję może cierpieć także Twoje zawsze uśmiechnięte dziecko?

Przyczyny depresji są złożone, nie wywołuje jej żaden pojedynczy czynnik, czy to biologiczny, czy zewnętrzny. Dzieci ze skłonnością do depresji mają tendencję do bardziej krytycznej samooceny niż ich rówieśnicy, do przypisywania sobie przyczyn negatywnych wydarzeń, takich jak strata bliskiej osoby, rozłąka z bliską osobą czy wykorzystywanie. Depresja bywa również wyjaśniana jako skutek nieodpowiednich relacji między rodzicami a dzieckiem (poczucie odrzucenia, subiektywne poczucie braku zainteresowania, wrogość rodziców w stosunku do dziecka czy nadmierna kontrola), konfliktów w domu, rozpadu małżeństwa rodziców.

Czynniki i wydarzenia w życiu dziecka zwiększające ryzyko wystąpienia depresji

• Uwarunkowania genetyczne.
  • Konflikty w domu (szczególnie w sytuacji gdy dziecko nie uzyskuje wsparcia poza domem, np. szkoła jest miejscem postrzeganym przez nastolatka jako nieprzyjazne, wrogie, stresogenne).
  • Sytuacja gdy dziecko jest poddawane przemocy psychicznej czy fizycznej ze strony rówieśników.
  • Inne przypadki przemocy psychicznej i/lub fizycznej, w tym wykorzystanie seksualne.
  • Stresujące wydarzenia życiowe (śmierć bliskiej osoby, rozpad związku rodziców, rozstanie z chłopakiem/dziewczyną).
  • Izolacja społeczna, brak wspierających związków interpersonalnych.
  • Współwystępowanie zaburzeń zachowania, zaburzeń lękowych czy trudności w nauce.
  • Używanie środków psychoaktywnych (narkotyki, alkohol).
  • Choroba somatyczna.
  • Brak snu, wyczerpanie z tym związane (pogorszenie umiejętności radzenia sobie ze stresogennymi sytuacjami).
  • Gospodarka hormonalna związana z okresem dojrzewania.
  • Przyjmowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Niepokojące symptomy w zachowaniu dziecka

• Uczucie głębokiego smutku i beznadziei.
  • Wybuchy złości, ciągłe poirytowanie czy wrogość.
  • Poczucie winy.
  • Poczucie braku własnej wartości.
  • Płaczliwość.
  • Zanik entuzjazmu/motywacji.
  • Wycofanie się z życia rodzinnego i/lub towarzyskiego.
  • Brak energii, apatia, chroniczne uczucie zmęczenia.
  • Problemu z zasypianiem, budzeniem się i/lub nadmierna senność.
  • Pogorszenie się wyników uzyskiwanych w szkole.
  • Zaburzenia odżywiania (zanik apetytu, nadmierny apetyt, zmiany wagi dziecka niespowodowane dietą).
  • Wycofanie się z działań wcześniej sprawiających dziecku przyjemność.
  • Problemy z koncentracją.
  • Nadmierna wrażliwość na krytykę.
  • Mówienie o śmierci, samobójstwie.
  • Samookaleczanie się.
  • Stosowanie środków psychoaktywnych.
  • Bóle somatyczne.

Zagrożenie życia

U dzieci cierpiących na depresję istnieje zwiększone ryzyko podejmowania prób samobójczych. Sygnały, które mogą świadczyć o tym, że dziecko rozważa targnięcie się na własne życie, to:

• rozdawanie przez dziecko cenionych przez nie rzeczy,
  • mówienie o śmierci, wyrażanie życzenia, by umrzeć, żarty na temat samobójstwa,
  • pisanie wierszy, opowiadań, prowadzenie bloga na temat śmierci/samobójstwa,
  • zachowania skutkujące częstymi obrażeniami/wypadkami,
  • żegnanie się z przyjaciółmi/rodziną,
  • pogłębiające się objawy depresji,
  • poszukiwanie/gromadzenie narzędzi/leków, które mogą posłużyć do samobójstwa.

Jeśli podejrzewasz, że dziecko może nosić się z zamiarem popełnienia samobójstwa, jeśli zauważyłeś, że dziecko/nastolatek ma wyżej wymienione symptomy natychmiast skontaktuj się z lekarzem, terapeutą, ośrodkiem interwencji kryzysowej lub inną instytucją, która udzieli ci wsparcia
i podpowie, jakie kroki powinieneś podjąć aby zapobiec tragedii.