Zespół Szkół w Postoliskach

Postoliska

Pl. 3-go Maja 18, 05-240 Tłuszcz

tel. 29 757-30-25

  • Kalendarium

    Piątek, 2024-03-29

    Imieniny: Marka, Wiktoryny

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 1414083
    • Do końca roku: 277 dni
    • Do wakacji: 84 dni

NAUCZANIE ZDALNE – MOTYWACJA, WSPIERANIE

NAUCZANIE ZDALNE – MOTYWACJA, WSPIERANIE

 

Drodzy Rodzice, Opiekunowie!

Jeśli zastanawiacie się jak wspierać Wasze pociechy w procesie zdalnego nauczania, być może pomocne będą dla Was poniższe wskazówki:

 

  1. 1.      WYZNACZ PLAN

To Wy jesteście  osobami, które wspierają i w dużej mierze organizują w domach proces nauki. Dostajecie materiały od nauczycieli ale to Wy sterujecie organizacją, czasem, „ruchem nauczania w domu”. Zatem plan to podstawa

a)      Rozpisz z domownikami, którym korzystanie z komputerów jest niezbędne do wywiązywania się ze swoich zadań harmonogram. Starsze dzieci mogą same ustalić kiedy czego będą się uczyły- to świetna szansa na to by udowodniły swoją dojrzałość i odpowiedzialność. Mając taką możliwość dzieci uczą się organizowania czasu, dokonywania wyborów.

b)      Przypomnij dziecku, że ten czas to nie wakacje. Niech uczniowie przypomną sobie jaki cel przyświecał im, gdy fizycznie chodzili do szkoły. Wraz z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkole nie skończyły się obowiązki – po prostu zmieniły formę i wymagają przeorganizowania.

 

  1. 2.      POMAGAJ ALE NIE WYRĘCZAJ

Jeśli Wasze dzieci napotkają jakiekolwiek trudności z realizacją zleconych przez nauczycieli zadań od razu zgłoście ten fakt wychowawcy. Nie starajcie się tworzyć sztucznej atmosfery sukcesu – uczymy się wszyscy, a jeśli uczeń odniesie sukces na początku nowego doświadczenia (tzn w sytuacji nauczania zdalnego) niewątpliwie szalenie pozytywnie wpłynie to na jego dalsze nastawienie do nauki. Zatem pomagaj ale nie wyręczaj swojego dziecka. Jeśli uda się wywiązać z powierzonych obowiązków koniecznie pochwal dziecko. Nic nie działa tak motywująco jak dobre słowo od RodzicaJ

a)      przy okazji pamiętaj o zasadzie – chwalimy za konkretne rzeczy. Jeśli coś się udało, ale trwało długo – chwal za upór i wytrwałość. Jeśli dziecko czegoś nie zrobiła najpierw zastanów się czy to ono jest temu „winne”. Może po prostu możliwości techniczne mu na to nie pozwoliły lub potrzebuje on wsparcia w jakimś zakresie. Bądź z dzieckiem, obserwuj go i z rozsądkiem wspieraj.

 

  1. 3.      DOSTOSUJ CZAS PRACY DZIECKA DO JEGO MOŻLIWOŚCI

Większość ludzi uważa, że najlepiej byłoby zrobić zadanie i „mieć z głowy”. Obecnie  problem może jednak polegać na tym, że to nadsyłanie zadań do wykonania może potrwać dłuższą chwilę. Tym samym „mieć z głowy” nie da się wszystkiego, tak samo jak nie da się przeprowadzić czy odrobić wszystkich lekcji z tygodnia w jedną godzinę. Jako Rodzic musisz zadbać o higienę pracy dziecka przy komputerze. Rozłóż czas przed ekranem na etapy –powiedz dziecku, że nie musi wszystkiego zrobić na już. Monitoruj to co robi w sieci i dbaj o to by podobnie jak w szkole – robiło sobie przerwy od obowiązków.

  1. 4.      ZADBAJ O SYSTEMATYCZNOŚĆ

Jako Rodzic na pewno wiesz, że systematyczność w działaniu prowadzi do wyrobienia określonych nawyków. Jeśli w dziecku wyrobisz nawyk systematycznego uczenia się będzie łatwiej zorganizować cały proces uczenia się w domu. Z młodszymi dziećmi możesz nadesłane przez nauczycieli zadania realizować w formie zabawy – to zdecydowanie ciekawsza i nie kojarząca się z przykrym obowiązkiem forma.

 

  1. 5.      OBSERWUJ DZIECKO I PRZEŻYWAJ Z NIM- BĄDŹ ODPOWIEDZIALNY

Nie bój się rozmawiać z dzieckiem o trudnych emocjach. Jeśli Tobie jako rodzicowi także takie towarzyszą staraj się nie przekładać ich na dziecko. Zadbaj o to by rozmowa była spokojna. Bądźmy wszyscy wyrozumiali dla siebie i wszelkich swoich starań. Jeśli czujesz, ze emocje biorą górę nie pozwól sobie na komentowanie i obwinianie kogokolwiek przy dziecku. Swoją postawą daj dobry przykład i ucz empatii zamiast nienawiści. Dziecko uczy się przez naśladowanie najlepiej. Jeśli będziesz ciągle narzekał, straszył, obwiniał jakie myśli i postawę zaszczepisz w dziecku?