Regulamin biblioteki szkolnej

Podstawa prawna:

1)      ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572),

2)      ustawa z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 642),

3)      rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. z 2001 r. Nr 61, poz. 624 ze zm.).

Zagadnienia ogólne
Biblioteka jest interdyscyplinarną pracownią szkoły.

1. Z biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele, inni pracownicy szkoły.

Funkcje biblioteki

Biblioteka:

1)      służy realizacji zadań dydaktycznych i wychowawczych szkoły oraz wspiera doskonalenie zawodowe nauczycieli,

2)      stanowi centrum informacji o wszystkich materiałach dydaktycznych znajdujących się w szkole,

3)      jest pracownią dydaktyczną, w której zajęcia prowadzą nauczyciele bibliotekarze oraz nauczyciele innych przedmiotów, korzystając ze zgromadzonych zbiorów,

4)      pełni funkcję ośrodka informacji w szkole: dla uczniów i nauczycieli.

Organizacja biblioteki

1. Nadzór:

bezpośredni nadzór nad pracą biblioteki sprawuje dyrektor szkoły, który:

• zapewnia właściwe pomieszczenie, wyposażenie, wykwalifikowaną kadrę i środki finansowe na działalność biblioteki,
  • zarządza skontrum zbiorów bibliotecznych, dba o jej protokolarne przekazanie przy zmianie pracownika.
  1. Lokal:

lokal biblioteki składa się: wypożyczalni, czytelni oraz centrum informacji multimedialnej.

1. Zbiory:

a) biblioteka gromadzi następujące materiały:

• wydawnictwa informacyjne,
  • podręczniki i programy szkolne,
  • lektury szkolne,
  • literaturę popularnonaukową i naukową,
  • wybrane pozycje z literatury pięknej,
  • wydawnictwa albumowe z dziedziny sztuki i krajoznawstwa,
  • prasę dla młodzieży oraz nauczycieli,
  • wybrane wydawnictwa z psychologii, filozofii, socjologii, pedagogiki i dydaktyki różnych przedmiotów nauczania,
  • materiały audiowizualne;

b)      prasa i księgozbiór podręczny udostępniane są w czytelni i do pracowni na zajęcia.

1. Czas pracy biblioteki:

a)      biblioteka udostępnia swoje zbiory w czasie trwania zajęć dydaktycznych zgodnie z organizacją roku szkolnego,

b)      w czasie przeprowadzania w bibliotece skontrum wypożyczenia są wstrzymane.

Zadania i obowiązki nauczyciela bibliotekarza

1. Praca pedagogiczna:

a)      w ramach pracy pedagogicznej nauczyciel bibliotekarz obowiązany jest do:

• udostępniania zbiorów w wypożyczalni i czytelni,
  • indywidualnego doradztwa w doborze lektury,
  • udzielania informacji,
  • prowadzenia zajęć z przysposobienia czytelniczego i informacyjnego przy współpracy z wychowawcami i nauczycielami poszczególnych przedmiotów,
  • prowadzenia zespołu uczniów współpracujących z biblioteką i pomagających bibliotekarzowi w pracy,
  • informowania nauczycieli i wychowawców na podstawie obserwacji pedagogicznej i prowadzonej statystyki o poziomie czytelnictwa w poszczególnych klasach,
  • prowadzenia różnych form upowszechniania czytelnictwa.

1. Praca organizacyjno-techniczna.

a)      W ramach prac organizacyjnych i technicznych nauczyciel bibliotekarz obowiązany jest do:

• gromadzenia zbiorów – zgodnie z profilem programowym i potrzebami placówki,
  • ewidencji zbiorów – zgodnie z obowiązującymi przepisami,
  • opracowania zbiorów (klasyfikowanie, katalogowanie, opracowanie techniczne)
  • selekcji zbiorów (materiałów zbędnych i zniszczonych),
  • organizacji udostępniania zbiorów,
  • organizacji warsztatu informacyjnego (wydzielania księgozbioru podręcznego, prowadzenie katalogów, kartotek, teczek tematycznych, zestawień bibliograficznych itp.).
  1. Obowiązki nauczyciela bibliotekarza:

a)      odpowiada za stan i wykorzystanie powierzonych mu zbiorów,

b)      współpracuje z wychowawcami i nauczycielami poszczególnych przedmiotów,

c)      opiekuje się zespołem uczniów współpracujących z biblioteką i pomagających bibliotekarzowi w pracy,

d)      sporządza plan pracy, harmonogram zajęć z przysposobienia czytelniczego i informacyjnego oraz okresowe i roczne sprawozdanie z pracy,

e)      prowadzi dzienną, miesięczną, półroczną oraz roczną statystykę wypożyczeń, dziennik pracy biblioteki, księgi inwentarzowe, rejestry ubytków, karty akcesyjne czasopism, ewidencję wypożyczeń,

f)       doskonali warsztat pracy,

g)      ewidencjonuje i wypożycza podręczniki szkolne.

Prawa i obowiązki czytelników:

1. Czytelnicy mają prawo do bezpłatnego korzystania z księgozbioru biblioteki.
  2. Korzystając z biblioteki zobowiązani są do dbałości o wypożyczone książki.
  3. Jednorazowo można wypożyczyć 3 książki, ale w uzasadnionych przypadkach biblioteka może ograniczyć lub zwiększyć liczbę wypożyczeń z podaniem terminu ich zwrotu.
  4. W stosunku do czytelników, którzy nie rozliczą się z biblioteką mogą być zastosowane kary: okresowe wstrzymanie wypożyczeń.
  5. W bibliotece obowiązuje cisza, zakaz spożywania posiłków i picia napojów.
  6. W bibliotece obowiązuje zakaz używania telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych.
  7. W stosunku do czytelników przetrzymujących książki mogą być zastosowane kary:  upomnienie wychowawcy klasy, praca na rzecz biblioteki, okresowe wstrzymanie wypożyczenia.
  8. W przypadku zniszczenia lub zagubienia książki czytelnik musi zwrócić taką samą pozycję, w wyjątkowych sytuacjach inną, wskazaną przez bibliotekarza.
  9. Wszystkie wypożyczone książki powinny być zwrócone co najmniej na tydzień przed końcem roku szkolnego.