Przemoc domowa - gdzie szukać pomocy

Czy słyszeliście już o akcji „sklepu” RUMIANKI I BRATKI?

Jeśli nie, to koniecznie  poświęćcie chwilę na przeczytanie tego wpisu – być może od jego znajomości zależy czyjeś zdrowie, a nawet życie!

Rumianki i bratki to fikcyjny sklep internetowy. Jego zadanie to  pomoc ofiarom przemocy domowej. Osoby dotknięte tym problemem będą mogły poprzez sklep poinformować o swojej sytuacji i poprosić o konkretną pomoc- np. o wezwanie policji.

Zjawisko przemocy domowej istniało przed pandemią i istnieje nadal. Prawdą jest, że czas kwarantanny bardzo zaostrzył problem przemocy domowej. Według statystyk jak podaje  fundacja “Dajemy Dzieciom Siłę”, marzec był miesiącem rekordowym pod względem zgłoszeń. Centrum Praw Kobiet z kolei informuje, że liczba telefonów w ostatnim miesiącu wzrosła niemal o połowę!   Przemoc domowa wzrosła o 40% w czasie pandemii. Nie bój się prosić o pomoc!.

Pomysłodawczynią i inicjatorką akcji pomocowej jest 17-letnia aktywistka - Krysia Paszko. W swoim „sklepie”  zamiast kosmetyków ofiary przemocy domowej mogą otrzymać pomoc. Jak to wygląda w praktyce?

Wpis Kasi brzmi następująco:

"Jeśli jesteś w kwarantannie lub izolacji z toksycznym, przemocowym partnerem/partnerką/inną osobą, napisz do fikcyjnej firmy Rumianki i bratki - naturalne kosmetyki SKLEP lub na mail rumiankiibratki@gmail.com z zapytaniem o Naturalne Kosmetyki do Ciała (których oczywiście nie mam), a ja na bieżąco będę sprawdzać, co u Ciebie.

Jeśli w twoim domu nie czujesz się bezpieczna/y napisz na fanpage Rumianki i bratki - naturalne kosmetyki SKLEP. Będziemy co jakiś czas monitorować i sprawdzać co u Ciebie. Jeśli złożysz ZAMÓWIENIE i podasz swój adres - zadzwonimy po policję.

Pamiętajcie że możecie na nas liczyć, nie bójcie się prosić o pomoc."

Centrum Praw Kobiet

Pomocy można szukać w Centrum Praw Kobiet. Na konsultacje z psychologiem lub konsultacje prawne można umówić się zarówno telefonicznie, jak i mailowo.

Telefony:

• interwencyjny (600-07-07-17) – całodobowo
  • zaufania (22 621 35 37) – 10:00-16:00 (psychologiczny: od pon. do pt. (bez czwartków), prawny: czwartki)

W Warszawie prowadzony jest również Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia, który może dać bezpieczne schronienie dla osób, które są zmuszone opuścić dom ze względu na przemoc.

Jeśli poszukujecie pomocy informujcie służby bezpośrednio (bazę telefonów pomocowych udostępniłam wcześniej w zakładce zdalny pedagog)  lub zgłoście problem do pedagoga szkolnego.

Pozdrawiam, Agnieszka Ołdak