Zespół Szkół w Postoliskach

Postoliska

Pl. 3-go Maja 18, 05-240 Tłuszcz

tel. 29 757-30-25

  • Kalendarium

    Czwartek, 2024-04-25

    Imieniny: Jarosława, Marka

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 1440249
    • Do końca roku: 250 dni
    • Do wakacji: 57 dni

Dbajmy o więzi!

Wiemy, że zaistniała sytuacja nie jest łatwa, ale spróbujmy ją wykorzystać i przekuć na naszą korzyść. Jest to dobry czas na bycie razem, wspieranie się a także zacieśnianie więzi rodzinnych. Przedstawiamy kilka propozycji, które mogą w tym pomóc.


1. Rozmawiajmy.
O wszystkim i o niczym. Rozmowa jest ważna! Zarówna ta poważna- na trudne tematy, ale również ta zupełnie błaha. Ważne jest, aby rozmawiać o swoich emocjach, nazywać je. Jest to nieodłączny element poznawania siebie nawzajem oraz droga do zrozumienia drugiego człowieka. Rozmawianie jest ważne, ale nikt nie powiedział że jest łatwe. Z pomocą może nam przyjść lektura książki: „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”, autorstwa Adele Faber i Elaine Mazlish.


2. Spędzajmy razem czas.
Znajdźmy czas dla siebie i spędźmy go dobrze. Ale jak? Proponujemy wszelkie aktywności, które sprawią wszystkim radość. Gry planszowe, wspólne gotowanie, wspólne aktywności artystyczne (malowanie, rysowanie, zabawy masami sensorycznymi itp.). Podczas gier również możemy się o sobie nawzajem dużo dowiedzieć! Gry możemy tworzyć sami. My zachęcamy do stworzenia gry z karteczkami. Każdy z domowników pisze różne pytania lub zadania na małych karteczkach (np. „mój ulubiony kolor”, „ulubiona książka osoby po mojej prawej stronie”, „wymień ulubione zajęcia osoby, która siedzi naprzeciwko”, przytul wybraną osobę itp.) następnie wszystkie karteczki wkładamy np. do woreczka lub czapki i po kolei losujemy. Zabawa pomaga poznać siebie nawzajem i zacieśnia więzi rodzinne.

3. Ograniczajmy multimedia.
Wyznaczmy sobie czas, w którym możemy korzystać z multimediów i wspólnie go przestygajmy. Pozostały czas starajmy się spędzić wspólnie, lub poszerzać swoje zainteresowania.

4. Znajdźmy swoją pasję.
Postarajmy się znaleźć swoją pasję, lub wykorzystajmy czas na pielęgnowanie tej którą już mamy. Zdrowy egoizm jest dobry! Musimy mieć również czas dla siebie, jednak nie oznacza to, że swoimi pasjami nie możemy dzielić się z innymi! Opowiadajmy o tym co nas interesuje, zachęcajmy innych do spróbowania tego, co my lubimy. Nie musimy dzielić swoich pasji, ale wiedza o tym co kto lubi i dlaczego może nam pomóc zrozumieć drugą osobę.



Samanta Kościelniak-Ścieszko – psycholog szkolny

Agnieszka Ołdak – pedagog szkolny