Kilka słów o profilaktyce uzależnień

Moi Drodzy Uczniowie,

dziś odrobina profilaktyki uzależnień.

Nie możemy spotkać się w klasie, nie mogę bezpośrednio na raz z Wami wszystkimi rozmawiać, zadawać pytań i słuchać Waszych kreatywnych odpowiedzi. Ale nie martwcie się – to tylko czasowe utrudnienie. W zamian za to proponuję spotkanie na łączach J. „Porozmawiajmy” o uzależnieniach. Niemal wszyscy wiedzą, że uzależnienia to coś, z czym nie chcemy mieć do czynienia. Zapewne bez problemu wymienilibyście kilka rodzajów uzależnień i sfer w naszym życiu, na które by one wpływały. Wiem, że jesteście w tę wiedzę wyposażeniJ Dotychczas przeprowadzane z Waszym udziałem lekcje dowodzą także tego, że w znakomitej większości wiecie, jak należałoby się zachować w chwilach, gdy zagrożenia są blisko Was. Nie rezygnujcie z tych dobrych praktyk, które już znacie, ćwiczcie asertywność i zawsze jasno komunikujcie swoje stanowisko wobec zagrożeń i uzależnień.  Pamiętajcie, że Wasze życie i Wasze zdrowie zależy w ogromnej mierze od Was samych!

W tym trudnym czasie musimy nie tylko wypełniać swoje codzienne (w tym nowe) obowiązki, ale także pamiętać o tym, co istotne dla naszego zdrowia  psychicznego. Bez względu na sytuację należy zatroszczyć się o swój  dobrostan, czyli zdrowie fizyczne i psychiczne.

W czeluściach Internetu znalazłam dla Was krótki, ale bardzo uniwersalny i wymowny filmik.

Zrobiony jest w sposób minimalistyczny  - wydawać by się mogło na pierwszy rzut oka – prosty jak dla przedszkolaka…

Bo cóż widać? Biało-czarna sceneria, linia, rysunkowy ptaszek i tajemnicze żółte kropki. Ale czy na pewno TYLKO to możemy zaobserwować?

Bardzo proszę – zastanówcie się jakie przesłanie niesie za sobą ten rysunkowy film.

Pomogą Wam w tym następujące punkty

- przemyślcie sytuację bohatera – jego położenie, wygląd, nastawienie do rzeczywistości (można je wywnioskować po sposobie chodzenia, postawie ciała).

- zastanówcie się DLACZEGO zainteresował się czymś nieznanym na jego drodze.

- czy to, że jest sam (bez znajomych, rodziny, przyjaciół) może mieć znaczenie i  wpływ na to jakie podjął decyzje?

Tutaj link do filmu à https://www.youtube.com/watch?v=rLHvyud1zYY

Jeśli masz ochotę zabrać głos w rozmowie  dotyczącej problemu uzależnień możesz pisać  na skrzynkę mailową : wirtualny_pedagogao@wp.pl lub zdalny_pedagog@wp.pl

Czekam na Wasze wypowiedzi, spostrzeżenia, uwagi i pomysły odnośnie tego,  jak możemy wspólnie przeciwdziałać uzależnieniom. Daj znać, zabierz głos, pokaż, że temat nie jest Ci obojętny. Możesz przysłać swoje pomysły odnośnie walki z uzależnieniami w formie wypowiedzi pisemnej, rysunku, plakatu, filmiku, fotki profilaktycznej.

Chętnie zrobię z Waszych wszystkich prac prezentację, kolaż, ogromny plakat, który zawiesimy w szkole po powrocie. Bądźcie aktywni i trzymajcie się ciepło! Czekam na Wasze prace, Wasz pedagog, Agnieszka Ołdak