Nauka zdalna a bezpieczeństwo w sieci Internet -informacja dla uczniów

DRODZY UCZNIOWIE,

Spędzając czas przed monitorem komputera lub smartfon'a należy zadbać o nasze bezpieczeństwo i bezpieczeństwo danych przechowywanych oraz przekazywanych za pośrednictwem mediów elektronicznych i sieci Internet. Na wstępie jednak należy zapoznać się z typowymi zagrożeniami spotykanymi w sieci.

• Wyłudzenia danych logowania i przejęcie konta, czasem kradzież tożsamości.
  • Kontakty z osobami mającymi niewłaściwe intencje w stosunku do nas lub naszej własności.
  • Dostęp do niewłaściwych treści.
  • Utrata danych spowodowana zawirusowaniem komputera.
  • Uzależnienie od treści internetowych lub gier komputerowych.
  • Narażenie się na falę hejtu
  • Nakłanianie do niewłaściwych zachowań w formie „wyzwań internetowych”

ZASADY, KTÓRYCH WARTO PRZESTRZEGAĆ

• Nie podawać nikomu (nawet przyjacielowi) danych dostępowych do kont i aplikacji
  • Nie podawać w sieci danych osobowych nawet znanym nam osobom tj. adres, nazwisko, data urodzenia, numer telefonu. Znane są przypadki podszywania się pod inne osoby w celu wyłudzenia danych.
  • Wszędzie gdzie jest to możliwe korzystać z możliwości podwójnej autoryzacji poprzez kod wysłany za pomocą wiadomości sms lub kod wygenerowany w zewnętrznej, zintegrowanej z kontem aplikacji.
  • Nie rozmawiać na kanałach przeznaczonych do rozmów z osobami nieznajomymi i pod żadnym pozorem nie udostępniać im swoich danych czy zdjęć.
  • Nie odwiedzać stron z niedozwoloną treścią, ponieważ właśnie na tych stronach często znajdują się wirusy i robaki internetowe, które mogą doprowadzić do zniszczenia danych, wykradzenie danych logowania czy zaszyfrowania dysku.
  • Wyznaczenie sobie zasad i czasu korzystania z komputera i smartphone w celu uniknięcia uzależnienia, które już jest leczone w specjalnych ośrodkach dla dzieci i młodzieży uzależnionej od gier i multimediów.
  • Korzystanie tylko z komputera wyposażonego w oprogramowanie antywirusowe.
  • Niekorzystanie z sieci wi-fi publicznych, ogólnodostępnych.
  • Instalowanie oprogramowania wyłącznie z legalnego i znanego źródła.
  • Bardzo oszczędne i rozważne udzielanie się w mediach społecznościowych w celu nienarażania się na hejt i niepoddawanie się presji hejtowania innych w sieci.
  • Niepoddawania się presji i odmawianie udziału w „wyzwaniach” internetowych nawet tych, które z pozoru nie są groźne.
  • W sytuacjach trudnych zawsze należy prosić o pomoc lub radę rodzica, nauczyciela, ewentualnie skorzystać z telefonu zaufania 116 m lub telefonu dotyczącego bezpieczeństwa w sieci 800 100 100.