Zespół Szkół w Postoliskach

Postoliska

Pl. 3-go Maja 18, 05-240 Tłuszcz

tel. 29 757-30-25

 • Kalendarium

  Sobota, 2021-02-27

  Imieniny: Gagrieli, Liwii

 • Statystyki

  • Odwiedziny: 682177
  • Do końca roku: 307 dni
  • Do wakacji: 118 dni

11 LISTOPADA- ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

SZANUJ FLAGĘ POLSKI

Czy wiesz, że…?

Flagą nie oddaje się honorów żadnej osobie. Nie pochyla się jej przed żadną inną flagą lub znakiem.  Flagą nie można przykryć pomnika lub tablicy pamiątkowej przed ich odsłonięciem. Flaga nie jest obrusem ani opakowaniem prezentu. Polska flaga ma proporcje 5:8. Może być mocowana na drzewcu lub na linie.  Nie wolno pisać na fladze.

Kibice mają zwyczaj umieszczać nazwy miejscowości na barwach narodowych. Barwy narodowe nie mają określonych proporcji, ale szerokość pasa białego i pasa czerwonego musi być równa. Zniszczoną flagę należy w godny sposób niepublicznie spalić lub rozdzielić barwy.

 

ORZEŁ BIAŁY - GODŁO CZY HERB?

Biały orzeł w koronie na czerwonej tarczy to najstarszy symbol Polski. Powszechnie przyjęło się nazywać ten znak godłem. Tak naprawdę godłem jest tylko sam ukoronowany orzeł. Godło umieszczone na tarczy powinno być nazywany herbem. 

Używając Orła Białego we właściwy sposób wyrażasz swój patriotyzm i dumę narodową. Wizerunek Orła Białego musi być czysty i mieć czytelne barwy. Orła Białego umieść w najbardziej godnym i dobrze widocznym miejscu np.: na wprost wejścia. Nie zasłaniaj go. Nie umieszczaj nad wejściem, szafą lub oknem. Orzeł Biały to nie dodatkowa dekoracja. W jego najbliższym sąsiedztwie nie umieszczaj elementów wystroju wnętrz np.: plakatów, map, kalendarzy.

 

SZANUJ HYMN RP

Podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu państwowego zachowaj powagę i spokój. Stań w postawie wyrażającej szacunek. Mężczyźni w cywilu zdejmują nakrycie głowy. Osoby w umundurowaniu z nakryciem głowy oddają honory przez salutowanie. Poczty sztandarowe oddają honory pochylając sztandar. Podnoszenie flagi państwowej na maszt powinno trwać tyle, ile wykonanie hymnu RP. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b1/Mazurek_Dabrowskiego.ogg